“După zeci de ani de reforme fără rost şi fără conţinut, educaţia românească rămâne un colos industrial care nu e interesat decât de propria sa supravieţuire: consumă bani mulţi, produce pe stoc – adică fără căutare pe piaţa muncii – ceva lipsit de calitate”, declară corespondentul Ştirilor ProTV Anca Nastasi, cea care scoate la tablă sistemul de învăţământ în ediţia din 15 decembrie a emisiunii România, te iubesc!.
Mărturia Ancăi e susţinută de părinţii speriaţi de faptul că urmaşii lor suportă zi de zi nedreptatea, frustrarea, umilinţa, ruşinea, pe scurt – nefericirea – la şcoală. “Generaţii întregi de copii care urăsc şcoala se transformă în şomeri cu diploma”, completează Anca, cea care prezintă duminică şi un model demn de urmat: sistemul de învăţământ finlandez. “Cântăreaţa Narcisa Suciu şi fiica ei ne povestesc şocul prin care au trecut când au emigrat în Finlanda, unde nici excursiile cu autocarul nu costă. Vom descoperi cum au reuşit finlandezii să construiască o societate fericită, în care părinţilor nu le e frică să-şi lase copiii de clasa I să meargă singuri la şcoală. Şi vom compara cu educaţia românească: un sistem putred, aidoma vechii industrii comuniste”, declară corespondentul Ştirilor ProTV.
O analiză îngrijorătoare a învăţământului românesc, care omoară din faşă încrederea de sine, creativitatea şi iniţiativa, duminică, 15 decembrie, într-o nouă ediţie a emisiunii România, te iubesc!.
Comentarii recente